Історія становлення Фонду

16 серпня 1991 року Постановою 155 Кабінету Міністрів Української РСР було ухвалено рішення про створення Українського фонду міжнародного молодіжного   співробітництва. Так почалась історія Фонду «Лідер» – першої недержавної молодіжної благодійної організації, створеної у переддень проголошення державної незалежності України.

Ідея створення Фонду виникла в Комісії у справах молоді першої демократично обраної Верховної Ради України 1990-1994 р.р. скликання після консультацій та обговорень з представниками діючих на той час молодіжних організацій, культурно-освітніх, наукових, комерційних структур, державних установ та організацій, що опікувалися питаннями молоді.

На початковому етапі українського державотворення гостро відчувалась необхідність дієвого інструменту для розвитку контактів і співробітництва між молоддю України та зарубіжних країн, реалізації державної молодіжної політики, тому Фонд став справжнім інкубатором нових ідей та ініціатив серед молоді, а діяльність його була і залишається спрямованою на створення сприятливих умов та ефективного механізму розкриття інтелектуального та духовного потенціалу молодих людей, їх особистих здібностей на національному та міжнародному рівнях.

Засновниками Фонду стали: Національна Академія Наук України, Київський національний університет ім. Т. Шевченка, Державний комітет у справах сімʼї та молоді України, Національний Олімпійський Комітет України, АТ «Супутник», Спілка молодіжних організацій України, юридична Фірма «Проксен».

Першим Президентом УФММС «Лідер» був обраний народний депутат України Матвієнко Анатолій, Голова Комісії у справах молоді Верховної Ради України, а першим генеральним директором – Разумков Олександр, керівник Секретаріату Комісії.

 
Фонд «Лідер» став справжнім інкубатором нових ідей та ініціатив серед молоді. За його участю було засновано ряд організацій, що вагомо заявили про себе у громадсько-політичному та культурному житті України:

  • Український незалежний мистецький фонд ім. Володимира Івасюка, який став одним із співорганізаторів однойменного пісенного конкурсу молодих виконавців, на якому вперше засяяли нові «зірки» української естради – Олександр Пономарьов, Марина Одольська, Юрко Юрченко (Нечистяк), Оксана Пекун та інші талановиті виконавці;
     
  • Міжнародний фонд «Українські реформи», який очолив відомий економіст, д.е.н., професор, академік НАНУ Геєць Валерій Михайлович;
  • Український центр економічних та політичних досліджень, якому в подальшому було присвоєно ім’я Олександра Разумкова (Центр Разумкова), який на сьогодні є найавторитетнішим неурядовим аналітичним центром України;
  • Інформаційне агентство «Українське молодіжне агентство», що започаткувало створення в Україні сучасної мережі молодіжних ЗМІ;
  • Кінофірма «Славута», яка стала організатором Всеукраїнського конкурсу дитячих та юнацьких фільмів «Золоте курча» (на сьогодні – Міжнародний фестиваль фільмів, теле- та радіопрограм для дітей та юнацтва «Золоте курча»);
  • На базі Каховського регіонального відділення УФММС «Лідер» (керівник Микола Баграєв) з 1992 року стартував Молодіжний фестиваль «Таврійські ігри», який згодом виріс до статусу найвідомішого в Україні Міжнародного музичного фестивалю «Таврійські ігри».

В 1992 році Фонд виступив ініціатором проведення Першого в незалежній Україні Конгресу молодих політиків з широким представництвом молодіжних громадських організацій України, за участю науковців, та представників молодіжних парламентів з США, Німеччини, Великобританії, Швеції, Іспанії, Австрії та інших країн.

Однією з найвагоміших програм у діяльності Фонду стала реалізована у 1994-1998 р.р. спільно з Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні програма політичної освіти молоді. За час програми у різних регіонах України було проведено понад десятки семінарів на актуальні політичні теми, учасниками яких стали понад тисячу керівників та активістів всеукраїнських та місцевих молодіжних громадських організацій. В той же час Фонд підтримував постійні контакти з партнерськими організаціями з Австрії, Німеччини, Італії, Угорщини, Польщі, Болгарії. Серед партнерів Фонду – Палата молодих підприємців Верхньої Австрії, міжнародна організація “Naturfreundejugend” (ФРН), Конвент Санта Марія Паррокья Вальверде (Італія), молодіжна організація “Орбіта” (Болгарія) та інші.

Протягом 1994-1998р.р. Харківським регіональним відділенням УФММС «Лідер» на Харківській книжковій фабриці «Глобус» була підготовлена та видана 7-томна популярна дитяча енциклопедія «Дітям про все на світі».