Незважаючи на неоднозначність ситуації щодо виходу Британії з ЄС, широко поширена думка, що нерухомість як і раніше буде сильною і стабільною довгостроковою інвестицією.
За останніми даними PropеrtyWire, ринок первинної нерухомості в Лондоні сьогодні знаходиться в більш сильному положенні, ніж в інших країнах. До того ж, перспективи відновлення після Brexit – відмінна можливість отримати дохід від продажів в майбутньому.
Ріелторська фірма Knight Frank провела дослідження, результати якого показують збільшення числа потенційних покупців на 5% за минулий рік. Показники зросли як в центрі Лондона, так і в більш віддалених зонах. До того ж, невизначеність навколо Brexit не така страшна, як здається на перший погляд: багато інвесторів не втрачають можливості вкластися в лондонський ринок. Саме тому продажі в центральній частині Лондона виросли до 10%, внаслідок чого почали рости і ціни.
Також в зоні уваги Knight Frank опинилася ультра-преміальна нерухомість – тобто найдорожчі на сьогоднішній день особняки і квартири. Ці нерухомі об’єкти коштують понад $ 25 млн. Розташовані вони, як правило, у великих мегаполісах економічно розвинених країн. Таке житло доступне не просто для заможних, а для дуже багатих людей, для яких проживання в супердорогих апартаментах є питанням престижу. Отже, в ході дослідження друге місце в рейтингу після Гонконгу було віддано столиці Великобританії. За 2018 рік у Лондоні було продано 38 супердорогих об’єктів нерухомості на загальну суму в $ 1,5 млн. У цьому відношенні Лондону навіть поступився Нью-Йорк, де було зафіксовано 39 угод, а загальний дохід з них склав $ 1,4 млн. Цікаво відзначити, що навіть незважаючи на Brexit ціни на елітні особняки і квартири Лондона, як і попит на них, продовжують залишатися стабільними. За прогнозами більшості серйозних аналітиків, включаючи Knight Frank, в 2019 році слід очікувати зростання вартості лондонської нерухомості, як мінімум, на 3%.
Британська консалтингова компанія з нерухомості та фінансів NovaFinancial Group зазначає, що, незважаючи на обережність, з якою слід ставитися до впливу, який чинить Brexit, і до різних ситуацій, які можуть виникнути в результаті майбутніх угод (або розбіжностей), широко поширена думка, що власність, як і раніше буде сильною і стабільною довгостроковою інвестицією.
Якщо звернутися до місцевої статистики, то кожен третій будинок в столиці купується іноземними громадянами, і кожен восьмий – жителями Європи. Наразі покупці з різних країн Європи продовжують купувати нерухомість в Лондоні та інших великих містах Великобританії навіть ще активніше у зв’язку із тимчасовим зниженням фунта стерлінгів. Таке падіння викликало певну градацію цін на нерухомість в вигідний для покупців бік. Вони не переймаються тим, як Брекзіт відобразиться на британській нерухомості, бо розуміють, що за тимчасовим спадом обовя’зково наступить підйом, адже Британія є країною з дуже сильною економікою.
Вивчаючи статистику можна помітити, що європейці не є основними покупцями. Велику активність продовжують демонструвати жителі Китаю і країн Близького Сходу. Багато молодих людей з цих країн прагнуть отримати якісну британську освіту, тому батьки готові купувати їм квартири в лондонських новобудовах. Вони і далі сприймають Лондон як тиху гавань, а Брекзіт – дитячою забавкою, в порівнянні з політичною нестабільністю, хвилюваннями та стагнацією економіки в багатьох близькосхідних країнах.
Слід зауважити, що негативні наслідки можуть торкнуться не всіх частин країни, тому проявивши пильність і підприємницьке чуття, можна зробити інвестиції в вигідні райони Великобританії.
До цього ж, Британія фігурує в ТОПі найвигідніших інвестицій на ринку нерухомості в 2019 році. Економісти прогнозують підвищення доходів з оренди приміщень для коворкінгу і готельної нерухомості в Лондоні та центральних регіонах Великобританії.
З іншого боку, аналітики Великобританії зробили підрахунки, за якими рівень життя в країні після Brexit може знизитися на 2%. Національний інститут NIESR прогнозує уповільнення зростання британського ВВП в 2019 році на 0,3%. А Марк Карні, керуючий банком Англії, навіть заявив, що якщо сценарій no deal вступить в силу, британська нерухомість обвалитися на 35%. З огляду на те, що Британія за різними підрахунками займає 4-13-е місце за рівнем життя в світі, це може стати катастрофою. Але незважаючи на це оренда б’є рекорди у Великобританії.
В лютому 2019 року Королівський інститут дипломованих оцінювачів (RICS) провів опитування серед британців, яке показало, що до 77% населення пов’язують падіння попиту на нерухомість саме з Брекзітом. Однак досвідчені девелопери очікують помітного поліпшення ситуації на ринку в найближчі 12 місяців.
Проблема в Великобританії посилюється ще і тим, що британський уряд в бажанні боротися з безпритульністю планує ввести податок для іноземних інвесторів, який складе 1-3%. Berkeley, Barratt і Taylor Wimpey основні британські забудовники, вже висловили свої занепокоєння з цього приводу. За даними провідного індексу лондонської біржі FTSE 100, ці компанії увійшли в десятку компаній, чиї акції відчули найбільший занепад.
Проте, індекс розвитку будівельних проектів в Великобританії показує, що довіра розробників є вищою, ніж в інших країнах. За даними нового опитування, впевненість серед забудовників дуже висока у всіх великих містах Сполученого Королівства на тлі стійкого рівня торгівлі будинками, офісами і студентським житлом у 2018 році.
Згідно з результатами останніх досліджень, які надала компанія Deloitte, будівельна активність досягла рекордних значень у минулому році. Перші позиції в рейтингу за кількістю нових проектів займають Белфаст, Бірмінгем, Лідс та Манчестер.
Довіра забудовників є ключовим показником економічного добробуту ринку. І факт того, що за останні 12 місяців було розпочато велику кількість будівельних робіт, показує стійкість регіонів і прагнення до зростання. Більш того, довіра інвесторів підвищується, про що свідчить зростання кількості попередніх угод.
Отже, можемо зробити висновок, що політична криза, яка нависла над Великобританією, не зупиняє зарубіжних інвесторів. Багато з них купують нерухомість, що подешевшала, в надії отримати від неї гарний прибуток в майбутньому.
Лондон зміцнив в 2018 році своє звання кращого місця для комерційних інвестицій і продовжує залишатися найпопулярнішим для іноземних інвестицій. Це місто дійсно довело здатність підлаштовуватися до змін в сучасній глобальній економіці. Прогнози деяких фахівців про те, як Brexit позначиться на нерухомості Британії з негативними оцінками, явно спростовуються сьогоденням.
Можна бачити і подальший позитивний процес трансформації, адже Лондон має намір стати центром наукових досліджень і розробок, що незмінно приверне нових іноземних інвесторів. Вже зараз багатьох приваблюють вигідні райони Великобританії, серед яких виділяється британська столиця.
Вихід з Європейського Союзу є непростим процесом, але поки Лондон має розвинену інфраструктуру та популярні місця, відомі всьому світові інститути та безпеку, перевагу в освіті і велику кількість талантів, власники нерухомості та інвестори з усього світу будуть продовжувати звертати свої погляди саме на нього.